Skip to Content

Novogradnja: prezračevanje je ključno pri odstranjevanju vlage iz novega objekta

Danes vam predstavljamo primer iz prakse naše stranke, ki se je v jeseni vselila v novozgrajeno stanovanjsko hišo, ki pa je še brez fasade. Naš centralni prezračevalni sistem ji zagotavlja odpravo odvečne vlage iz prostorov, kar je predvsem dokazala takrat, ko je sistem izklopila.

Prva zima brez izolacije – vlaga v novogradnji

Pri novogradnjah brez zaključene fasade se v prvi zimi pogosto pojavijo težave s prekomerno vlago. Glavni vzrok je kombinacija nizkih zunanjih temperatur in notranjega ogrevanja, ki povzroča kondenzacijo, še posebej na betonskih delih konstrukcije. Beton namreč prevaja več vlage kot opečni zidovi, zato so stiki betonskih plošč in sten pogosto prvi pokazatelji težave.

Primer naše stranke iz Pesnice pri Mariboru: Vlaga v novogradnji po izklopu prezračevanja

V novogradnji naše stranke iz Pesnice pri Mariboru, kamor smo v letu 2024 vgradili centralni prezračevalni sistem z rekuperacijo toploto, je bil sistem centralnega prezračevanja z rekuperacijo začasno izklopljen zaradi zaključnih notranjih gradbenih del (brušenje stropov in sten), da se prah ne bi nabiral v prezračevalnem sistemu. V samo treh dneh, v katerih so potekala zaključna gradbena dela, so se na stenah pojavili mokri madeži, kar je jasno pokazalo, kako hitro se vlaga kopiči brez stalnega prezračevanja.

Po ponovnem vklopu prezračevalnega sistema po končanih delih so se stene že v dveh dneh popolnoma osušile. Primer naše stranke potrjuje, da je učinkovito prezračevanje edini način za odstranjevanje odvečne vlage iz objekta.

Plesen na stenah
Nepravilno prezračevanje lahko vpliva na zadrževanje vlage v stenah, kar lahko vodi do trajnih posledic in nastanka plesni tudi v novogradnjah. 


Kako pa vlago iz novogradnje odpraviti v času sušenja tal in zidov? 

V času gradnje, še posebej v času sušenja estrihov in ometov, vlaga v prostoru močno naraste. Običajno se danes pri novogradnja za sušenje estrihov uporablja talno gretje s toplotno črpalko. Relativna vlažnost v prostoru v času sušenja estrihov doseže celo 100 %. Če vlage ne odvajamo s prezračevanjem, se ta nabira v stenah in tleh, kar bistveno podaljša čas sušenja in lahko povzroči trajne težave z vlago.

Prezračevanje je nujna rešitev že v obdobju sušenja novogradnje!


Za učinkovito sušenje novogradnje je ključno:

Neprekinjeno prezračevanje – mehansko prezračevanje z rekuperacijo omogoča stalno izmenjavo zraka brez izgube toplote.

Odvajanje vlage iz objekta – brez prezračevanja se vlaga vpija v zidove in tla, kar upočasni sušenje.

Preprečevanje plesni – visoka vlažnost v kombinaciji s toploto ustvarja idealne pogoje za razvoj plesni.

Hitrejša priprava na fasado – suha konstrukcija omogoča hitrejše nadaljevanje del, vključno z izvedbo fasade.


Primer naše stranke jasno dokazuje, da je nadzorovano prezračevanje ključno pri novogradnjah za preprečevanje težav z vlago. Če prezračevanje ni ustrezno zagotovljeno, se vlaga kopiči v konstrukciji, kar lahko vodi do dolgoročnih poškodb sten in fasade. Vsekakor pa se je nujno zavedati, da mora biti v času gradbenih del, ki povzročajo prah, prezračevanje izklopljeno, da le-tega ne vnesemo v cevi prezračevalnega sistema. 

🔗 Več o prezračevanju novogradenj in vlogi prezračevalnih sistemov preberite v naših sorodnih člankih:


Za nasvet pri izbiri optimalnega prezračevalnega sistema za vašo novogradnjo nas kontaktirajte – z veseljem vam pomagamo!

Kako prezračiti stanovanje ko je zunaj v ogrevalni sezoni zrak onesnažen?
S prihodom kurilne sezone se kakovost zraka pogosto močno poslabša. Vgradnja rekuperatorja je za dovod svežega zraka v kurilni sezoni edina prava rešitev - dovaja svež zrak, ki ga filtrira delcev PM10, hkrati pa vrača toploto iz ogrevanega toplega zraka nazaj na svež hladen zunanji zrak.