Lokalni rekuperator oziroma lokalno prezračevanje z rekuperacijo toplote
Kakovost zraka in energetska učinkovitost sta v modernem času postali ključni prioriteti, decentralizirani prezračevalni sistemi predstavljajo učinkovito rešitev za mnoge izzive sodobnega bivanja. Ti sistemi, znani tudi kot lokalni rekuperatorji, omogočajo izboljšanje kakovosti notranjega zraka in hkrati zmanjšujejo stroške ogrevanja zaradi tega, ker vračajo večino toplote iz odpadnega zraka nazaj na vstopni zrak in s tem nazaj v prostor. Na splošno obstajata dva glavna tipa lokalnih prezračevalnih sistemov: enocevni rekuperatorji in dvocevni rekuperatorji. Vsak tip ima svoje prednosti in značilnosti, ki ustrezajo različnim potrebam uporabnikov.
Kaj je lokalni rekuperator?
Lokalni prezračevalni sistemi delujejo neodvisno v različnih prostorih vašega doma, kjer omogočajo ciljno prezračevanje. Za razliko od centralnih sistemov, ki prezračujejo celotno stavbo, lokalni rekuperatorji delujejo lokalno, kar pomeni, da se lahko učinkovito prilagajajo potrebam posameznih prostorov, kot so kuhinje, dnevne sobe, pisarne ali spalnice. Seveda pa lahko, s pravilnim placiranjem lokalnih rekuperatorjev, zagotovimo optimalni pretok zraka po celotnem stanovanju oziroma hiši, kar pomeni, da sledijo tudi namenu centralnega prezračevanja.

Enocevni rekuperator
Večina rekuperatorjev na trgu je enocevnih, kar pomeni, da so najbolj učinkoviti, ko delujejo izmenjaje v paru in so med seboj povezani. Enocevni rekuperatorji delujejo na način izmenjave načina delovanja: iz odvajanja postanega zraka na dovajanje svežega zraka.
Pri enocevnih ventilatorjih deklariran podatek o maksimalnem pretoku ponavadi prikazuje pretok zraka v načinu prezračevanja (samo odvajanje ali samo dovajanje). Slednje pomeni, da se njegov pretok zraka v načinu rekuperacije razpolovi.
Kako deluje rekuperacija pri enocevnem rekuperatorju?
Enocevni rekuperatorji imajo vgrajen keramični toplotni prenosnik, ki v ciklu odvajanja toplega onesnaženega zraka iz prostora absorbira toploto zraka in jo ob preklopu delovanja na dovajanje svežega hladnega zraka iz zunanjosti postopoma prenaša na svež hladen zrak, ki se ob potovanju skozi keramični toplotni prenosnik ogreje in dovede v prostor ogreti zrak. Najboljši rekuperatorji dosegajo učinkovitost vračanja toplote vse do 95%.
Dvocevni rekuperator
Dvocevni lokalni prezračevalni sistem hkrati odvaja in dovaja zrak po ločenih ceveh. Prvi od dveh ventilatorjev odvaja topel, a postan in onesnažen zrak iz notranjosti skozi toplotni prenosnik, ki absorbira toploto iz odpadnega zraka. Istočasno drugi od ventilatorjev dovaja svež, hladen zrak iz zunanjosti, ki teče skozi toplotni prenosnik, kjer se nanj prenese toplota, ki jo je toplotni prenosnik absorbiral ob odvajanju postanega zraka.
Po 70-ih sekundah ventilatorja obrneta smer delovanja in zamenjata vloge, ter nadaljujeta z rekuperacijo na zgoraj opisan način delovanja.
Ker dvocevni rekuperator vseskozi tako odvaja, kot dovaja zrak, je deklariran maksimalni pretok zraka pri posameznem rekuperatorju dejansko enak tudi v načinu rekuperacije.


Celotno prezračevanje z lokalnimi rekuperatorji
V kolikor ste lastnik obstoječega objekta in v prihodnosti ne načrtujete večje renovacije, je vsekakor primerno razmisliti o prezračevanju stanovanja oziroma hiše z vgradnjo lokalnih rekuperatorjev.
Za pravilno umestitev rekuperatorjev je potrebna dostava tlorisa, zapis namembnosti prostorov, njegova velikost in višina stropov - tako se namreč izračuna ustrezen volumen zraka v prostorih in primerni modeli rekuperatorjev za vgradnjo glede na karakteristike prostorov: glasnost, pretok zraka, način delovanja.
Blauberg Group nudi širok nabor rekuperatorjev, ki ustrezajo od najmanjših do večjih prostorov. S pravilnim svetovanjem in vgradnjo tako lahko z nami zagotovite celostno prezračevanje vaše hiše ali stanovanja z lokalnimi rekuperatorji.

Potrebna debelina stene za vgradnjo lokalnega rekuperatorja in izbor rešetk
Zaradi velikosti samih komponent lokalnega rekuperatorja je za montažo skednjega potrebna minimalna debelina zidu za vgradnjo, ki znaša od 33 centimetrov naprej (odvisno od modela). V primeru, da je vaš zid tanšnji, so pri Blauberg Group razvili rešitev zunanje rešetke, ki poveča prostor za vgradnjo samega rekuperatorja.
V primeru, da na vaši fasadi ne želite fasadnih prezračevalnih rešetk, čeprav nudimo širok nabor le-teh, se lahko odločite za "špaletno" vgradnjo ob oknu. Slednja mora biti opravljena pred samo izvedbo fasade in se sama prezračevalna cev skrije znotraj fasade - za nemoteč izgled, ki je predvsem pomemben ob montaži večjega števila lokalnih prezračevalnih sistemov v en sam objekt.
Kako do lokalnega rekuperatorja? Kako se izvede montaža?
Prvi korak je, da oddate svoje povpraševanje. Ob oddaji povpraševanje posredujte čim več podatkov o objektu in posameznih prostorih znotraj objekta: kvadratura prostorov, višina stropov (oboje je potrebno za izračun volumna zraka in potrebnega pretoka zraka), namembnost prostorov (kuhinja in kopalniški prostori potrebujejo večji pretok zraka, spalnice pa tišje delovanje). V kolikor je možnost, svojemu povpraševanju priložite tloris objekta, lahko je izrisan tudi na roko. Označite zunanje stene, okna in vrata - slednje je namreč pomembno zaradi minimalnega potrebnega prostora za vgradnjo rekuperatorjev.
Nato sledi določitev ustreznih rekuperatorjev za vaše prostore za optimalno prezračevanje doma ali poslovnih prostorov.
Za določitev stroškov preboja potrebujemo informacijo o materialu zunanjih sten (beton, kamen, opeka, siporeks, montažna stena...), ter o debelini zunanje stene. Strošek preboja je namreč odvisen od zgornjih dejavnikov.
Strošek montaže na informativni ponudbi zajema nadometno montažo v razdalji do 2 metra od mesta rekuperatorja do elektro priključka, ali rezanje utora za podometno montažo. V primeru montaže na višini nad 2,5 metra (pritličje) se strošek montaže lahko poveča zaradi dela na višini, ki ga monter dodatno obračuna. Temu strošku se lahko izognete z dokupom zunanje Gumi rešetke, ki jo monter montira iz notranjosti objekta.
Po potrditvi informativne ponudbe se opravi ogled monterja na objektu za dogovor o sami izvedbi montaže ter terminu montaže.
Sledijo preboji zidu na dogovorjeni lokaciji, priprava elektro inštalacije po dogovoru, vgradnja zunanje fasadne rešetke, rekuperatorja in notranje enote. Montaža se zaključi z vzpostavitvijo povezave naprave z aplikacijo (v kolikor model to omogoča), brezžični povezavi naprav, nastavitvi delovanja in poučitvi stranke o samem upravljanju ter vzdrževanju.