Skip to Content

Filtri za prezračevalni sistem: vrste, oznake in filtracija

Filtri v prezračevalnih sistemih igrajo ključno vlogo pri ohranjanju kakovosti zraka v vašem domu. Različne oznake na filtrih, kot so G3, G4, F7, F8, F9..., označujejo njihovo učinkovitost pri odstranjevanju delcev določene velikosti, vključno s prahom, cvetnim prahom in celo virusi.


Kaj pomenijo oznake na filtrih?


G3 filter in G4 filter

Ti filtri so osnovni in so zasnovani za filtriranje večjih delcev, kot so prah, mrčes, lasje in cvetni prah. Učinkoviti so pri odstranjevanju delcev velikosti od 3 do 10 µm. V praksi to pomeni, da bodo zajeli večino prahu, ki ga ustvarijo dejavnosti v domu, kot so kuhanje ali čiščenje. 

G3 filtri se običajno uporabljajo v bivalnih naseljih, medtem ko se G4 filtri uporabljajo v bolj onesnaženih industrijskih naseljih. 

 

F7 filter, F8 filter in F9 filter 

Ti filtri so bolj napredni filtri, ki lovijo tudi manjše delce, kot so PM2.5 delci. PM2.5 (particulate matter) delci so manjši od 2.5 µm in vključujejo stvari, kot so drobni prah, bakterije, dim in celo nekatere viruse. 

F7 filtri odstranijo do 70 % delcev, večjih od 0,3 mikrometra, zavzamejo malo prostora in so najbolj priljubljena izbira med proizvajalci centralnih prezračevalnih naprav, saj nimajo vpliva na pretok zraka. Filtri F8 in F9 dosežejo še višjo stopnjo filtracije, a tudi močno vplivajo na tlak in s tem pretok zraka skozi filter. 


Filter G4 in Filter F7
Filter F7


Filter v prezračevalnih sistemih Blauberg in Vents


Naši centralni prezračevalni sistemi Blauberg in Vents vsebujejo filtracijo obeh delcev, tako manjših kot ečjih. V večini centralnih prezračevlanih naprav so tako vgrajeni filtri G4 in F7.


Lokalne prezračevalne naprave oziroma lokalni rekuperatorji Blauberg in Vents vsebujejo filtracijo G3. Dodatno pa se lahko odločite za dokup Filtra F7 za lokalne prezračevalne naprave, ki ga priporočamo predvsem strankam, ki imajo težave z alergijami na prah, cvetni prah, ali imajo zdravstvene težave z dihali. 

Vzdrževanje prezračevalnega sistema


Pomembno je redno vzdrževati, čistiti in menjavati filtre za prezračevanje, saj se sčasoma zasičijo z delci. Priporočila proizvajalcev Blauberg in Vents vključujejo menjavo filtrov na vsakih 6 do 12 mesecev, odvisno od obremenjenosti prostora in kakovosti zunanjega zraka. Več o pravilnem vzdrževanju si lahko preberete v našem Prispevku o vzdrževanju prezračevalnih sistemov



Lokalno prezračevanje ali lokalni rekuperator: primerna rešitev za manjše prostore